Različna predelava plastike je danes med izjemno razširjenimi proizvodnimi procesi. Različne obdelave plastičnih materialov so cenovno ugodne in vsestransko uporabne. Ena izmed najbolj razširjenih metod oblikovanja plastičnih materialov pa je tudi injekcijsko brizganje plastike, ki omogoča serijsko proizvodnjo različnih izdelkov.
Sam proces brizganja se izvaja na posebnih strojih za injekcijsko brizganje oziroma brizgalkah. Najpogosteje se ga uporablja za izdelavo predmetov iz plastičnih mas, igrač, avtomobilskih delov, ohišij mobilnih telefonov in še mnogo drugega.
Kako poteka injekcijsko brizganje plastike?
Celoten postopek injekcijskega brizganja se deli v tri faze. Najprej je potrebno plastično maso v obliki zrnc stalit do te mere, da je v tekočem stanju. To dosežemo tako, da zrnca stresemo v lijak, kjer se stopijo. Plastično maso od tu naprej potiska poseben polž, ki jo skozi brizgalno šobo vbrizga v brizgalno orodje.
Brizgalno orodje je hlajeno na takšno temperaturo, ki omogoča, da se vbrizgana masa ohladi in strdi. Ko je ta dovolj ohlajena, se brizgalno orodje odpre, sproščen izdelek pa se iz objema kalupa odstrani s pomočjo izmetalne puše, plošče ali zračnega curka.
Prednosti injekcijskega brizganja
Sodobni proizvodni procesi vse bolj stremijo k večji učinkovitosti in čim manjših stroških proizvodnje. In tudi injekcijsko brizganje ima kar nekaj prednosti, predvsem v ponovljivosti procesa, kar pomeni, da se lahko z njim izdela večje serije izdelkov. Poleg tega se odlikuje tudi po visoki stopnji avtomatizacije, zaradi česar velja za tehnološko zelo napreden postopek.
Dodatna prednost celotnega postopka je, da so izdelki po njem praktično gotovi in ne potrebujejo nobene dodatne obdelave, s čimer se celoten proces proizvodnje bistveno skrajša. Tekom celotnega procesa je zelo malo odpadkov, rezultat pa so kakovostni izdelki za vsakodnevno rabo kot tudi polizdelki za potrebe različnih vej industrije. Bistveno je, da injekcijsko brizganje prihrani čas in stroške, hkrati pa poskrbi za čisto okolje.